15. 12. 2014

Městská část Praha 5 pořádá vánoční sbírku oblečení pro lidi bez domova a před Štědrým dnem bude potřebným vydávat teplé jídlo a vánoční balíčky. Na akci se podílejí neziskové organizace Armáda spásy a Naděje, ale také zastupitelé a zaměstnanci úřadu. Sbírka vyvrcholí předáním vánočních balíčků a jídla potřebným u kostela sv. Václava v pondělí a úterý před Štědrým dnem, tedy 22. a 23. prosince.

Veřejnost  se může do sbírky oblečení zapojit 15. až 17. 12. a 19. 12., vždy od 8:00 do 16:00. Čisté oblečení (zejména zimní bundy a kabáty, svetry, čepice, šály, rukavice, ale také spodní prádlo nebo deky) se bude schromažďovat v budově Městské části Praha 5, nám. 14. října 1381/4, Praha 5,  v přízemí, v kanceláři č. 025.

Smyslem akce je ulehčit během vánočních svátků tíživou životní situaci lidem bez přístřeší. „Lidé bez domova obdrží potravinovou a materiální pomoc, ale také poradenství pro řešení jejich sociální situace. Armáda spásy a Naděje pomohou například oslovit ty osoby, které pomoc potřebují nejvíce. Spolupráce s neziskovými organizacemi je pro nás klíčová. Plánujeme v Praze 5 zřídit sociálně právní poradenské centrum, kde je záměrem rozsah této pomoci zásadně rozšířit. Tento týden se scházím s kazateli všech církví, které působí v Praze 5, právě nad těmito tématy,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 5 Mgr. Jan Smetana (ČSSD), mezi jehož kompetence patří právě sociální oblast.

Potřební se kromě oblečení a přikrývek dočkají také potravinového balíčku v podobě guláše s pečivem či sekané s bramborovým salátem.

Do sbírky se zapojili zastupitelé i úředníci

Na prosbu o zapojení se do sbírky zimního ošacení reagovali zaměstnanci Úřadu MČ Praha 5 i zastupitelé velmi kladně. Mezi nejčastěji odevzdávané druhy oblečení patří zimní bundy, rukavice a čepice. Lidé bez domova se dočkají také přikrývek v podobě dek a spacích pytlů. Všechny textilní výrobky jsou samozřejmě vyprané a čisté.

„Tato akce deklaruje, že si nejen uvědomujeme existenci problematiky bezdomovectví, chudoby a sociálního vyloučení, ale chceme ji efektivně řešit. Nikoliv represí, ale posílením prevence a cílené pomoci,“ dodala zastupitelka Prahy 5 Bc. Tatiana Konrádová (SZ), která je předsedkyní Sociálního výboru zastupitelstva.

Zdroj: http://www.praha5.cz/cs/dokument/urad/210597-praha-5-organizuje-vanocni-sbirku-na-pomoc-lidem-bez-domova