12. 9. 2015

Třetí ročník Běhu Za Vidouli se uskutečnil ve středu 9. 9. 2015. Uspořádaly jej opět místní spolky Cibulka, Košířská Cibulačka, Jinonice-Vidoule, Za krajinu kolem nás, Za záchranu parku Kavalírka a Za život lidskej. Takto vypadala pozvánka.

Cílem Běhu bylo, opět upozornit na trvající nebezpečí zástavby stolové hory Vidoule, které by znamenalo úbytek zeleně a prostoru pro rekreaci obyvatel a zhoršení podmínek pro provětrávání celé pražské kotliny.

Skvělý byl výkon moderátorky.

U startu asistovaly a promluvily známé osobnosti. Náměstek primátorky Hlavního města Prahy Matěj Stropnický zdůraznil, že aktivní vystupování lidí má pro zachování přírodního prostředí na Vidouli veliký význam a slíbil, že změnu územního plánu, která by výstavbu na Vidouli umožnila, se pokusí zabránit. Totéž slíbil i místostarosta Prahy 5 Lukáš Budín. Přírodní prostředí na Vidouli podpořil a celý šestikilometrový běh absolvoval senátor za Prahu 5 Václav Láska.

František Gemperle ze spolku Za krajinu kolem nás upozornil na to, že dosavadní způsob ochrany přírodního parku Vidoule umožňuje majitelům a developerům stále znovu a znovu zkoušet změnit územní plán ve svůj prospěch. Vyzval přítomné účastníky, aby podepsali petici za trvalou ochranu Vidoule, a politiky, aby účinnou formu ochrany našli a zajistili.

V prostoru u tenisových kurtů se objevili také zastupitelé Lukáš Herold a Erika Uchytilová, bývalý zastupitel Jiří Vejmelka, tajemník ekologické platformy Zvonečník  Jiří Jakl, zástupci místních spolků atd. Svůj „stánek“ tam měla i Mapa horkých míst.

Trasa samotného běhu byla 6.1 km dlouhá, podívejte se na mapu, kudy vedla. Zvítězil běžec s číslem 41, na druhém a třetím místě byli běžci s čísly 20 a 37. Uznání zasluhují všichni, kdo běželi.

Fotoreportáž z Běhu za Vidouli

 

 Autor: RNDr. Drahomír Bárta