6. 5. 2016

(Praha 4. 5. 2016 – Tisková zpráva Klubu zastupitelů Strany zelených s podporou České pirátské strany při ZMČ Praha 5)

Nové vedení Prahy 5 složené z TOP 09, ANO, ODS, Demokratů Jana Kasla a KDU-ČSL ještě ani nepodepsalo koaliční smlouvu, už vyhazuje zaměstnance a zamezuje přístupu opozice do komisí a výborů.

Na zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5 dne 28. 4. došlo k odvolání zelených radních. Důvodem rozpadu koalice, která započala překvapivým odstoupením TOP 09 od koaliční smlouvy, jsou dle TOP 09 programové spory se Stranou zelených. Strany koalice SZ, ČSSD a KDU-ČSL chtěly i nadále pokračovat v koalici a plnit program. Jak se ukázalo na zastupitelstvu, TOP 09 byla už dlouhé měsíce domluvena na nové koalici s ANO a ODS.

Neuběhl ani týden a nová rada, ve které zasedli i politici, kteří v minulosti neslavně figurovali ve vedení radnice, jako Petr Lachnit (dříve ČSSD, nyní ANO), Lukáš Herold (ODS, pravá ruka exstarosty Milana Jančíka) a Tomáš Homola (dříve ODS, Věci veřejné, SNK ED, nyní Demokraté Jana Kasla), už stihla odvolat vedoucí odboru stavebního a infrastruktury a vedením odboru pověřila Evu Čechovou, vedoucí odboru územního rozhodování za vlády Milana Jančíka, která je mj. zodpovědná i za územní rozhodnutí k viladomům Na Farkáni. Ve své funkci musela rovněž skončit ředitelka největší příspěvkové organizace Prahy 5 Centra ošetřovatelské a sociální pomoci. Další výpovědi pak probíhají v rámci celého úřadu.

Přitom nová koalice ještě ani nepodepsala koaliční smlouvu, místa v radě si už ale rozdělila. Na veřejném zasedání zastupitelstva nově zvolení radní ani nedokázali říct, čemu se chtějí věnovat, jaký je jejich program a co chtějí pro občany a občanky Prahy 5 udělat. Nová rada rovněž odmítá jmenovat zástupce opozice do komisí a výborů, případně si sama určuje, kdo z opozice je přijatelný a kdo není. Takové zasahování do opozice je nepřípustné.

Strana zelených se tak po roce a půl práce pro Prahu 5 ocitá v opozici, kde bude i nadále pracovat pro občany a občanky a také bedlivě kontrolovat kroky nového vedení městské části. Vyzýváme veřejnost k tomu, aby nebyla lhostejná k věcem, které se budou realizovat pod novým vedením radnice Prahy 5. Jen silná a informovaná občanská společnost a silná aktivní opozice zamezí návrhům, které budou mít negativní dopady pro budoucí rozvoj Prahy 5.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Tatiana Konrádová, předsedkyně Klubu zastupitelů Strany zelených s podporou České pirátské strany

tatiana.konradova@praha5.cz, 721 251 872

Foto: zdroj nasepraha5.cz

Další odkazy:

http://praha5.zeleni.cz/reakce-strany-zelenych-na-vyroky-top-09-k-aktualni-situaci-na-radnici-prahy-5/

http://www.praha5.cz/cs/zasedani2/usneseni-zastupitelstva-404/zastupitelstvo/typ/ZMC/detail/5208