8. 5. 2015

Policie během středečního dopoledne za použití donucovacích prostředků vyklidila pražskou usedlost Cibulka, kterou dlouhodobě obývala skupina squatterů. Desítky policejních antonů, stovka těžkooděnců, sanitky a čtyři zranění squatteři vyvolávají otázku, nakolik byl zásah přiměřený.

„Dnešní policejní zásah na košířském squattu Cibulka byl smutným vyústěním dlouhodobého majetkoprávního sporu mezi nájemníky a majitelem nemovitosti a měl by ho řešit soud, nikoliv příslušníci Policie ČR zásahem ve prospěch jedné strany. Bohužel v důsledku nepřítomnosti nezávislého pozorovatele na místě v průběhu zásahu není možné a nebude ani v budoucnu, ověřit přiměřenost celého zásahu. Vyzývám proto orgány činné v trestním řízení, aby samy zveřejnily videozáznam z vyklízení objektu, aby byly vyvráceny veškeré pochybnosti o jeho adekvátnosti řekl Matěj Stropnický“, řekl náměstek primátorky hl. m. Prahy a člen předsednictva Strany zelených.

„Cibulku jsem během zásahu osobně navštívila. Budu požadovat veškeré informace o průběhu zásahu a proč došlo ke zranění několika osob. Radnice MČ Praha 5 nebyla o zásahu informována, proto budu požadovat také vysvětlení, na čí pokyn byl zásah realizován a kolik stál,“ uvedla Tatiana Konrádová, místopředsedkyně pražských zelených, zastupitelka Prahy 5 a předsedkyně Sociálního výboru MČ Praha 5.

“Strana zelených podporuje squatting jako prospěšné společenské hnutí, které upozorňuje na dlouhodobě nevyužívané nemovitosti. Zároveň je schopno propůjčovat jim nové funkce s významným kulturním potenciálem,” řekl Ondřej Mirovský, předseda pražských zelených a zastupitel hl. m. Prahy.