18. 3. 2013

Opozice v Praze 5 kritizuje nízkou cenu zvažovaného pronájmu šestatřiceti hektarů pozemků pro Golf Club Praha v Motole. Radní Prahy 5 schválili záměr na pronájem trvající padesát let. Golfový klub by platil korunu padesát za metr čtvereční. Jen pro srovnání: například včelaři platí za pronájem metru pozemku nejméně 24 korun.

Rada Prahy 5 nedávno schválila záměr pronajmout na pětadvacet let (s následnou pětadvacetiletou opcí) pozemky v Motole společnosti Golf Club Praha, která provozuje golfové hřiště.

Pronájmem dalších pozemků by se hřiště rozšířilo. Za pronájem 36 hektarů by městská část ročně inkasovala necelých 525 tisíc korun, tedy korunu padesát za metr čtvereční.

„Nelíbí se mi, že městská část chce pronajmout pozemky, z nichž část se nachází v ochranném pásmu památkové rezervace. Navíc vše probíhá bez diskuse s veřejností,“ řekla obyvatelka Prahy 5 Dagmar Šormová.

Cenu, která představuje korunu padesát za metr čtvereční, srovnala s podmínky pro včelaře, u kterých působí. „Tam je nejnižší cena 24 korun za metr,“ řekla.

Skončí procházky se psem?

Vadí jí i to, že provozovatelé golfového hřiště budou žádat o vrty, kvůli tomu, aby voda zavlažovala neplodné trávníky. „Golfový trávník je sterilní, je to jako koberec v obýváku,“ uvedla.

V lese, který na pozemku je, se podle jejích slov navíc golf hrát nedá, bude tedy muset dojít ke kácení. „To skutečně nezlepší životní prostředí,“ pokračovala a vzápětí dodala: „Kdyby tam byl aspoň třeba petanque pro děti, ale takto?“

Nepříjemné je podle ní i to, že ona ani její děti by už nemohly chodit do lesa, kam chodí venčit psa.

Připomněla, že kdysi dávno bývalo golfové hřiště pod nemocnicí Homolka, kde jsou nyní panelové domy, nikoli v Motole, kde bývávalo vojenské cvičiště.

Zelení z Prahy 5 se neúspěšně pokoušeli dostat bod o pronájmu pozemků na jednání zastupitelstva. „Chování městské části je skandální, nečeká na rozhodnutí příslušného orgánu ohledně změn územního plánu a bezprecedentně nízkým nájemným podporuje soukromý podnikatelský subjekt. Za závažnější považujeme, že tímto rozhodnutím ztratí městská část Praha 5 další obrovský kus veřejnosti přístupné zeleně,“ uvedl předseda SZ v Praze 5 Lukáš Budín.

 

Vedení radnice záměr hájí

Podle slov Ivony Kratochvílové z tiskového oddělení radnice páté městské části je motolské golfové hřiště jedním z nejstarších v České republice, jeho parametry ale již neodpovídají současným nárokům na trénink a hru.

Golf centrum Praha podle Kratochvílové zamýšlí zrekonstruovat klubovnu včetně infrastruktury a rozšířit a zmodernizovat tréninkové plochy s tím, že nezasáhne do chráněných ploch. Výše investice do areálu bude činit minimálně 30 milionů korun.

Mluvčí vedení radnice složené ze zástupců zvolených za TOP 09, ČSSD a VV tvrdí, že se městská část rozhodla žádosti vyhovět na základě dlouhodobě dobrých zkušeností s prací s mládeží a velmi dobré spolupráci se školami spolu s provozem akreditovaného tréninkové centra mládeže.

 „Golf centrum Praha také pořádá příměstské letní tábory pro děti a plní funkci výcvikového centra Profesionální golfové asociace ČR,“ řekla Kratochvílová.

 Obvyklá cena nájemného pozemků sloužících pro sport činí podle jejích slov pět korun ročně za metr čtvereční. V případě golfového hřiště, kde velkou část ploch tvoří veřejná zeleň, doprovodné plochy a cesty, doporučuje Magistrát hlavního města Prahy stanovit cenu za pronájem následujícím způsobem: odpaliště, dráhy, jamky 5 korun ročně za metr čtvereční, plochy zastavěné budovami 100 korun ročně za metr, parkoviště 30 korun a veřejná zeleň koruna ročně za metr čtvereční.

Autor: Eva Himlová