4. 6. 2014

(Praha 4. 6. 2014 – Tisková zpráva ZO Strany zelených Praha 5) Zastupitelstvo hlavního města Prahy (ZHMP) odhlasovalo pořízení změny územního plánu č. 143, čímž se otevřela možnost zástavby v přírodně chráněné lokalitě stolové hory Vidoule. Za vydatné podpory primátora Hudečka (TOP09), najaté PR agentury a developera FINEP, proti jednoznačnému stanovisku MČ Praha 5, uspěli majitelé pozemků v prvním kole procesu za zachování zelené Vidoule, které jsou právem nazývány plícemi Prahy. Jedná se již o čtvrtý pokus developerů dobýt Vidouli, které zatím vždy skončily neúspěchem. Ze strany ZHMP by pak případné schválení změny znamenalo zcela jednoznačné porušení stavebního zákona.

V září minulého roku ZHMP jednoznačně zamítlo návrh změny územního plánu a tedy umožnění výstavby v této přírodně chráněné lokalitě. Vidoule je a bude i přes tento jasný nesouhlas nadále v hledáčku spekulantů a investorů. Vlastníci pozemků v západní části Vidoule ve spolupráci s investorem, firmou FINEP, zkušeným navrhovatelem podobných změn územního plánu, připravili nový projekt, který líbivě nabízí vytvoření sportovního areálu, parku, to vše financované z prodejů desítek rodinných domků rovněž v této lokalitě.

„Podobným způsobem začíná většina projektů velkých developerů – snaží se kamuflovat skutečný cíl, tedy masivní výstavbu, líbivými sliby a návrhy. Primárně a zcela pochopitelně jim jde o zisk. Celkově jsou však na místě obavy, co by nakonec po schválení změny územního plánu v této lokalitě vyrostlo, zda by se salámovou metodou postupně nezastavělo celé toto unikátní území. Příkladů nejenom z Prahy je dost. Navíc známy jsou původní projekty FINEPu, které byly megalomanské i pro primátora Hudečka, který nyní zcela nepokrytě na zasedání zastupitelstva podpořil a bojoval za změnu územního plánu umožňující zástavbu západní Vidoule. Tvrzení, že se nejedná ještě o změnu územního plánu považuji za zavádějící až nepravdivá“, říká Lukáš Budín, zastupitel a předseda zelených v Praze 5.

Primátor Hudeček ignoroval i stanovisko své poradní komise expertů, která tuto změnu odmítla, a narychlo a zcela netransparentně pak nechal vše schválit Radou hl. m. Prahy. To, že zastupitelstvo MČ Praha 5 jednomyslně tuto změnu odmítlo nebral vůbec v potaz a přešel to zesměšňováním, zlehčováním a nepravdami o politické situaci v Praze 5.

Celou nesmyslnost dokládá fakt, že schválením této změny by došlo k jednoznačnému porušení stavebního zákona a několika vyhlášek, na což byli zastupitelé vystupujícími občany upozorněni. To znamená, že jakékoli projednávání této změny je plýtváním veřejnými prostředky.

Ze všech hledisek je tato změna nežádoucí, a proto Strana zelených bude podporovat místní obyvatele a občanská sdružení v jejich boji za zachování Vidoule jako jedinečného nejenom přírodního bohatství. Budeme podporovat výkup či výměnu pozemků, které jsou v majetku soukromníků a následné scelení území Vidoule a vytvoření lesu a lesoparku jako veřejné a rekreační plochy.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Lukáš Budín
Předseda ZO SZ Praha 5
Tel: 605 587 181
e-mail: lukas.budin(zavináč)zeleni.cz, lukasbudin79(zavináč)gmail.com

 

Užitečné odkazy:

Kauza Vidoule
Občanské sdružení Cibulka
29. 5. 2014 Pražskýpatriot.cz: Bude se stavět na Vidouli? Majitelé pozemků vs. místní občané 1:0
29. 5. 2014 Praha.iDnes.cz: Utajená výstavba. Byty u parku se tiše tlačí do územního plánu