28. 1. 2014

(Praha 28. 1. 2014 – Tisková zpráva ZO Strany zelených Praha 5)

Strana zelených zásadně odmítá usnesení schválené na zasedání Rady MČ Praha 5 (RMČ), kterým by se měly veškeré služby a správa majetku Prahy 5 převést pod vzniklou akciovou společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. Tento krok zásadně omezuje možnosti obce mít kontrolu nad svým majetkem a spravovat ho s péčí řádného hospodáře. Předpokládáme, že vládnoucí koalice si chce zajistit kontrolu nad obecním majetkem před blížícími se komunálními volbami, jejíž výsledek se pro ni nejeví optimálně.

Zelení jednoznačně vystupují proti usnesení RMČ z 22. 1., který přenáší veškerou činnost a kontrolu nad správou obecního majetku a servisních služeb na nově vzniklou akciovou společnost Komunální služby MČ Praha 5. Tímto krokem se obec zbavuje možnosti zasahovat do výběrových řízení na subdodavatelské služby, kontrolovat dokumentaci a činnost akciové společnosti, celkově pak ztrácí přímý vliv na správu a částečně i na hospodaření se svým majetkem. Zkušenosti městských části s akciovými společnostmi jsou v hlavním městě veskrze negativní.

„Považujeme tento nehorázný plán za snahu současné vlády na radnici si zajistit kontrolu nad obecním majetkem i po volbách, které pro ně znamenají politický konec. Nově zvolené zastupitelstvo bude zcela bezmocné a muselo by se dlouho soudit, aby získalo možnost spravovat svůj majetek, který by obhospodařoval soukromý subjekt!“, říká předseda Zelených v Praze 5, Lukáš Budín.

Akciová společnost má totiž vlastní právní subjektivitu a městská část nemá žádnou pravomoc nahlížet do jejího účetnictví a kontrolovat její činnost.

Z ekonomického a transparentního hlediska je tento záměr zcela nesmyslný a apelujeme na zastupitele a zastupitelky, aby ho v případě hlasování jednoznačně odmítli.

Strana zelených na Praze 5

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Lukáš Budín
Předseda ZO SZ Praha 5
Tel: 605 587 181
e-mail: lukas.budin(zavináč)zeleni.cz, lukasbudin79(zavináč)gmail.com

 

Odkazy:

22. 1. 2014 Praha5.cz: 4. zasedání rady městské části Praha 5