27. 10. 2014

Zelení přijímají odpovědnost za změnu fungování radnice Prahy 5

Praha 27. 10. 2014. Tisková zpráva Klubu zastupitelů a zastupitelek SZ v MČ Praha 5

Strana zelených v Praze 5 uzavřela povolební koalici s TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL. Vzniklé koalici připadne v novém zastupitelstvu městské části většina 25 ze 45 mandátů. Podporu nové radě přislíbil i nezávislý zastupitel zvolený na kandidátce České pirátské strany.

Občané Prahy 5 rozhodli, že chtějí přísnější ochranu přírodních rezervací Vidoule, Prokopské údolí a dalších zelených ploch na Praze 5, že chtějí otevřít radnici, která by je zapojila do procesu rozhodování. Vzhledem k tomu, že v minulém volebním období docházelo poměrně často k udělování výjimek v územních a stavebních řízeních, změnám územního plánu a při samotném procesu tvorby územního plánu nejenom k obcházení veřejnosti, ale i zastupitelstva městské části, rozhodli jsme se po důkladném zvážení všech možností stát se přímou součástí vedení radnice, abychom mohli splnit náš slib voličům,“ vysvětluje postup Lukáš Budín, kandidát na prvního zástupce starosty pro životní prostředí a územní rozvoj.

Následující čtyři roky se budeme zasazovat, aby se Praha 5 stala bezbariérovou městskou částí. Veřejný prostor musí být přívětivý i pro osoby se zhoršenou schopností pohybu, seniory nebo rodiče s malými dětmi. Obnovíme pravidelné opravy chodníků a upravíme nebezpečná místa pro přecházení. Budeme usilovat o zlepšení koordinace při opravách tramvajových tratí, aby zároveň proběhly i opravy přilehlých silnic a chodníků s cílem zvýšit pohodlí nejen cestujícím MHD, ale i řidičům, chodcům a cyklistům,“ říká Petr Hnyk, kandidát na radního pro dopravu.

Zelení se v zastupitelstvu rovněž zaměří na prosazení koncepce sociálních bytů a podporu sociálně slabých skupin obyvatelstva – matek samoživitelek, seniorů a seniorek, etnických menšin, osob bez domova nebo osob zdravotně postižených. Kvalitní sociální služby pro všechny budou jednou z našich priorit,“ uvádí Tatiana Konrádová, kandidátka na předsedkyni výboru pro sociální politiku.

Naším cílem je také plná transparence fungování radnice a větší svoboda slova v radničních médiích. Roky podporujeme zapojení veřejnosti do rozhodování formou kulatých stolů, anket, diskusí zastupitelů s veřejností. Radnice bude aktivněji propojovat místní občanská sdružení, aby nám poskytovala zpětnou vazbu. Současně chceme, aby bylo úsporné a férové odměňování zvolených politiků. Zastupitelům navrhneme podepsat Etický kodex a dát souhlas se zveřejňováním jejich odměn,“ popisuje první systémové změny Ondřej Velek, kandidát na předsedu výboru pro otevřenou radnici.

Strana zelených získala ve volbách do Zastupitelstva městské části Prahy 5, které se konaly ve dnech 10. a 11. října, celkem 11,34 % hlasů, a stala se tak třetí nejsilnější stranou v páté městské části.  Klub zastupitelů Strany zelených tvoří celkem 8 zastupitelů a zastupitelek – Lukáš Budín, Tatiana Konrádová, Ondřej Velek, Erika Uchytilová, Pavel Himl, Petr Hnyk, Marie Sternová. Osmým zastupitelem v zastupitelském klubu Strany zelených je Josef Matoušek zvolený na kandidátce Pirátů.

Koaliční smlouva: Koalicni_smlouva_2014-2018

Kontakty:

Klub zastupitelů a zastupitelek SZ Praha 5 – klubzastupitelu.p5@list.zeleni.cz

Lukáš Budín – lukas.budin@zeleni.cz

Tatiana Konrádová – tatiana.konradova@zeleni.cz

Petr Hnyk – petr.hnyk@zeleni.cz

Ondřej Velek – ondrej.velek@praha5.cz