window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-144909968-1');

24. 2. 2022

Ruský útok na Ukrajinu je nevídaným útokem na celý svobodný svět. Naši civilizaci vrací hluboko dozadu, někam do první poloviny 20. století, kdy podobné násilné akty nařizoval Hitler a Stalin a vedly k nezměrnému utrpení milionů lidí. Ruský prezident Putin se dnes bohužel vydává stejnou cestou. To, jak se k němu Evropa postaví, ovlivní budoucnost nejen Ukrajiny, ale celé Evropy na celá desetiletí. A každý z nás k tomu může v rámci svých možností přispět. Je pochopitelné, že se při pohledu na zprávy z Ukrajiny cítíme bezmocní. Jediný způsob, jak s touto bezmocí něco dělat, je aktivně se zapojit.

Vyjádření solidarity

Vyzýváme všechny, jimž záleží na míru v Evropě, aby veřejně vyjádřili podporu Ukrajině. I pokud nikoho z Ukrajiny osobně neznáte, je velmi pravděpodobné, že tyto lidi potkáváte na ulicích českých měst, starají se o vás v našich nemocnicích a staví domy, ve kterých žijeme. V Česku žije přes 200 tisíc lidí ukrajinského původu. Stejně jako za sovětské okupace v roce 1968 bylo důležité vyjádření solidarity pro nás, nyní je důležité pro Ukrajinu. Pokud se ve vašem městě koná solidární shromáždění nebo demonstrace, přijďte na ni. Pokud se nekoná, zkuste ji zorganizovat. I symbolická účast má smysl.

Velmi si ceníme odvahy těch občanů Ruské federace, kteří se proti vojenské agresi ruského režimu postavili, a to zejména přímo v Rusku samotném. Za svůj protiválečný postoj jsou a budou terčem represí. O to víc si zaslouží náš obdiv a podporu.

Podpora co nejpřísnějších sankcí

Oslovte české politiky a političky, aby podpořili co nejpřísnější sankce. Oslovte sportovní organizace, aby na mezinárodním poli odmítaly účast sportovních týmů z Ruska a Běloruska (které se invaze také poskytnutím území účastní). Požadujme zmrazení majetků ruských oligarchů v Evropské unii, odstřižení Ruska od mezinárodního bankovního systému a další kroky tohoto rozsahu. Ruský prezident Putin by měl být postaven jako válečný zločinec před Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Finanční pomoc

Symbolické vyjádření solidarity je důležité, ale samozřejmě nestačí. Jsou potřeba praktické kroky. Můžete přispět finančně na sbírku některé z českých organizací, které na Ukrajině dlouhodobě působí, jako je Člověk v tísni a Český červený kříž.
Člověk v tísni: https://www.darujme.cz/projekt/648
Český červený kříž: https://www.darujspravne.cz/daruj/castku/pomozte-ukrajine

Pomoc uprchlíkům

Dá se očekávat, že z Ukrajiny budou do Česka mířit lidé, kteří budou hledat úkryt před válečnými hrůzami. Zvažte své možnosti poskytnout těmto lidem pomoc, ubytování, zaměstnání či jinou podporu. Podle Martina Rozumka, ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům, může Česko okamžitě pomoci desetitisícům lidí, při dostatečné finanční podpoře i více. Jako Zelení navíc upozorňujeme, že je naprosto nepřijatelné jakkoli omezovat, komu má být pomoc poskytnuta – v médiích se objevily návrhy, že máme pomoci jen „ženám a dětem“. To je nelidské – pomoci musíme každému, kdo je v nouzi.

Podpora nezávislého zpravodajství

Staré rčení říká, že ve válce jako první umírá pravda. Využívejte jako zdroj informací nezávislá média, která se situaci v region věnují dlouhodobě, a pokud je to možné, podporujte je finančně. Vedle veřejnoprávních médií jsou to zejména Voxpot a Týdeník Respekt.

V příštích dnech se na sociálních sítích objeví mnoho znepokojivých záběrů. Vždy prosím zvažte, zda se jedná o spolehlivý zdroj, a v případě pochyb žádné informace nesdílejte – můžete se sami stát nástrojem propagandy nebo dezinformací. Pokud se bude navíc jednat o drastické záběry, nezpůsobujte jejich šířením další utrpení. Sdílet a konzumovat psané informace ze seriózních médií, které válečné kroky popisují, je pro informování o situaci dostačující. Solidarita neznamená nadměrně trpět s lidmi kvůli samotnému utrpení, solidarita znamená dělat něco, co pomáhá.

Občanská blokáda ruské páté kolony

Ruský režim má v Česku řadu podporovatelů. Dejte jim jasně najevo, že nejsou mezi demokratickou a svobodnou společností vítáni. Mezi tuto pátou kolonou patří zejména politické strany SPD Tomia Okamury, KSČM a Trikolora, ale také prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus. Tito lidé svou činnosti dlouhodobě podporují režim Vladimira Putina, slouží jako nástroje ruských dezinformací a zaslouží si odmítnutí a ignoraci.

Ukončení závislosti na ruských surovinách, ropě a plynu

Česko musí okamžitě začít maximálně ukončovat závislost na ruských surovinách, plynu, ropě a jaderném palivu. Každý solární panel na střeše je krokem k oslabení ekonomických zdrojů, které financují tuto válku. Informujte se o tom, jak sami můžete přejít na obnovitelné zdroje, oslovujte vedení svých měst a obcí, aby do úspor energie a výroby z vlastních zdrojů maximálně investovali. A i když to zní jako drobnost, snižte si doma teplotu – každý jeden stupeň znamená 6% snížení spotřeby energie. Energie, která mnohdy pochází z ruských zdrojů.

Evropská jednota a solidarita

Nejdůležitější bude jednotný a solidární postup celé Evropy. A Evropa – to jsme my. Stejně jako záleží na krocích představitelů jednotlivých států i Evropské unie a jejich vstřícnosti pomoci Ukrajině, tak záleží na každém z nás, jak v této těžké chvíli obstojíme. Protože na Ukrajině se teď bojuje i za naši svobodu.

Rada ZO Zelených v Praze 5