window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-144909968-1');

19. 11. 2013

Poslední aktualizace: září 2008

Kde to je? Podívejte se na mapu.

Funkcionalistická vila Šebor stojí v ulici Na Hřebenkách č. 41. Pro Gustava Šebora, ředitele litvínovských závodů, ji postavil na konci 30. let minulého století světoznámý český architekt židovského původu Jacques Groag, žák Adolfa Loose. Groag působil hlavně ve Vídni a v Olomouci, po druhé světové válce v Londýně, v Praze je vila Šebor jeho jediná stavba. Architekt Zdeněk Lukeš o ní přednáší studentům. Vila leží v památkové zóně Prahy, jen 300 m od Petřínských sadů.

Éru socialismu přežila vila v perfektním stavu, od roku 1950 patřila diplomatické správě a bydleli v ní diplomaté z Belgie a Francie. Zdevastovali ji až naši novodobí kapitalisté. Dům byl vrácen v restituci původnímu majiteli a ten někdy kolem roku 2004 ukončil diplomatické správě užívání a dům prodal současnému majiteli, developerovi ARTA. Tehdejší hlavní „památkář“ Prahy dr. Kněžínek vilu nazval rodinným domkem a tím dal volnou ruku k její likvidaci.

Od té doby je zjevná snaha dům zbourat nebo poničit tak, že se nakonec bude muset strhnout. Dnes je dům v žalostném stavu, měděné okapy jsou rozkradené, okna a dveře jsou rozbité a zabedněné prkny, aby se dovnitř nedostali sqatteři. Z prasklého potrubí tekla voda, která celý dům podmáčela. V domě byla dokonce skládka sutin, která byla odstraněna až po stížnostech obyvatel sousedního viladomu. Zahrada se změnila v džungli.

Developer vlastní i sousední bytový dům z 60. let s vchodem ze spodní ulice U Plátenice, obě parcely na sebe navazují. Hrozí nebezpečí, že po zbourání vily Šebor by mohl na obou parcelách vystavět velmi lukrativní velký nový bytový dům. Něco podobného už se tady v blízkosti stalo – na místě zbourané tzv. vily Kluge byl přes 2 parcely postaven nadměrný „viladům“ o 7 patrech, plochu obou parcel zaplnil na 80 %.

Odkazy na další informace

Web developera Arta

Významné události a dokumenty

září 2008 Věstník židovských náboženských obcí str. 16: Architekt Jacques Groag a jeho pražská vila
03.07.2008 Kauza 5: Kauza vily Šebor ve čtvrti Hřebenka v Praze 5
03.07.2008 Ct24: Praha 5 zřejmě přijde o unikátní funkcionalistickou vilu

Fotogalerie

Autor: RNDr. Drahomír Bárta