1. 4. 2013

V oblasti Farkáně a Malvazinek se připravuje řada stavebních projektů, které ohrožují ráz celé čtvrti. Všechna volná místa i zahrady starších domů mají zabrat novostavby, které budou o několik pater vyšší a v nedostatečných odstupech od starší zástavby. Na čtyřech místech zejí čerstvé holé plochy po vykácených stromech a keřích. Kvůli novostavbám by se měly dokonce zbourat dvě mateřské školky a vykácet krásný lesík na zahradě třetí školky. Zůstane kácení ušetřen aspoň Malvazinský hřbitov?

1. Severní strana ulice Česká – čerstvě vykácené stromy na pozemcích, kde firma Satpo připravuje výstavbu tří 6podlažních bytových domů. Podrobnosti viz Česká sever.

2. Zahrady dvouletkových domů v ulici Mikšovského bývaly oázou klidu a míru pro místní obyvatele.

Nyní jsou zcela zdevastované, přímo před okna starších domů se firma Central group snaží vtlačit několik rozměrných novostaveb, podrobnosti viz Viladomy Farkáň.

3. Pod ulicí Na pláni býval zelený park a několik hřišť, vpravo je vidět budova školky pro 90 dětí.

Ale nyní jsou stromy pokácené a školka se má zbourat. Firma Geosan se tu chystá postavit až čtrnáct obytných domů, detaily viz Na Pláni.

4. Také pod Farkání v ulici U slévárny byly nedávno zbořeny garáže a pokácené stromy, některé z nich měly průměr kmene přes 40 cm. Vlastník pozemků A – TRIO Praha, s.r.o. tu chystá výstavbu Rezidence na Farkáně.

5. V ulici Na Farkáně I v krásné zahradě stojí „Školička u lvíčka“, která má též být obětována bytové výstavbě, zbourat ji chce Lidové bytové družstvo Praha 5. Více viz Školička u lvíčka.

6. Zahrada Mateřské školy Peroutkova měla ještě v roce 2011 krásné lesní zákoutí.

Dnes ji ale rozděluje plot, na horní polovině zahrady chce firma Luma vykácet lesík a postavit obytný dům, dětem zůstává jen dolní část u hlavní silnice. Viz Peroutkova 24.

7. Rovněž sousední parčík, obklopený čtyř až šestipodlažními domy, chce zastavět firma Luma.

8. Zelená stráň na západní straně ulice Česká se má rovněž proměnit ve staveniště. Má tu stát šest „Řadových bytových domů Košíře“ a další izolovaný bytový dům.

Poslední nadějí obyvatel Farkáně a Malvazinek tak zůstává Malvazinský hřbitov. Snad aspoň tento kus zeleně nenechá Městská část napospas developerům. Protože ti by jistě nezaváhali a i přes mrtvoly by tu postavili další nejlépe výškové obytné domy.

Autor: RNDr. Drahomír Bárta, 1. 4. 2013