window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-144909968-1');

Po otcových předcích pocházím z Prahy, ale dlouho jsem žila v Liberci. V Praze jsme se ocitli před dvanácti lety s dcerou při její nemoci a dlouhodobém pobytu ve FN Motol, kdy jsem čerpala sílu toulkami lesoparkem Cibulka, přírodním parkem Košíře-Motol i zelenou čtvrtí Košíře. Tuto čtvrt jsem si zamilovala, takže při nezbytnosti stěhování do Prahy a do blízkosti FN Motol jsem neváhala, kde se usadit.

Usiluji o zachování co největšího počtu zelených ploch a péče o ně včetně hřišť, sportovišť a míst ke koupání. Na Vidouli bychom měli zachovat přírodní ráz a citlivými úpravami pomoci k tomu, aby stala se skutečnou přírodní oázou nejen pro obyvatele okolních čtvrtí, ale i pro rostliny, volně žijící zvířata a hmyz. Měli bychom pečovat i o další „zelené plíce“ naší městské části, jako je Prokopské údolí a Dalejské údolí či Skalka, i o další parky, zelené plochy a rybníky, starat se o tůňky, náplavku a říční ostrovy. Jeden projekt malého parčíku s užitým uměním – lavičkami osobitého tvaru – jsme přihlásili do projektů participativního rozpočtu MČ Praha 5.

S touto formou rozpočtu, který umožňuje obyvatelům podílet se svými projekty na investičních počinech obce, jsem seznámila finanční výbor městské části Prahy 5, ve kterém od roku 2014 působím, a který se následně ujal a byl akceptován dalšími politiky. Jako první jsem ve finančním výboru přišla i s myšlenkou transparentního klikacího rozpočtu, který byl následně realizován a je zveřejněn na webu MČ.

Mou velkou prioritou je péče o vodní zdroje: je nutno zmapovat možnosti naší obce a technický stav vodovodů, zjistit, jakou „vodní kapacitu“ naše městská část má, jak zachycovat dešťovou vodu a využívat ji namísto pitné nebo jaké jsou technické možnosti zabránění škodám u přívalových dešťů v kopcovitém terénu Prahy 5.

Za zásadní pokládám obecní a komunitní bydlení, kde jsem apelovala na převod financí z privatizace i další zdaňované činnosti do Fondu rozvoje bydlení MČ Prahy 5, které se nakonec v letošním roce začalo uskutečňovat. Z obecných témat je po všech mých životních zkušenostech podstatnou prioritou genderová rovnoprávnost a spravedlnost, např. i prosazování většího zastoupení žen ve vedení naší radnice.

Jako absolventku techniky mě zajímá i využití nových technologií, aby se energie, voda i finanční prostředky využily co nejlépe a nejekologičtěji ve prospěch lidí a přírody.

Jsem přesvědčena, že Strana zelených má své nezastupitelné místo nejen na místní úrovni, především v oblasti ochrany životního prostředí a zeleně, společně s místními spolky a občany, kteří nechtějí vydat zelené plochy a vodu k zabetonování developerům. V rámci Evropy jsou Zelení začleněni do Evropských Zelených, tak i do Global Greens. Záchrana naší planety pro život všech živých bytostí se v současné době stává prioritou. Následujícím generacím bychom neměli předat ani planetu, ani městskou část Praha 5 bez možnosti plnohodnotně žít – mezi hradbami domů, ve smogu kolon aut, bez dostatku zeleně a vody a dostupných bytů pro běžné obyvatele obce včetně těch s hendikepy.

O mně

Mám tři dospělé děti. Od dětství jsem sportovala a také od mládí pracovala s mládeží nejen jako učitelka, ale i jako trenérka plavání, běhu na lyžích a tenisu. Miluju plavání a hory, pobyt v přírodě, zahrádkaření, práci v lese, chůzi městem i krajem, cestování především vlakem.  Na chatě za Prahou sázím jedlé stromy a keře pro ptáky i jako úkryt pro volně žijící zvířata, snažím se starat o potok a chystáme se obnovovat tůňky. To samé se snažíme dělat i s přáteli na Praze 5.

Od roku 2006 jsem byla po mnoho let jako celoživotní nestraník příznivkyní Strany zelených Prahy 5, pomáhala jsem dle svých časových možností především s analýzou rozpočtu MČ Praha 5. Nakonec jsem se shodou okolností už jako členka ocitla na postu spolupředsedkyně základní organizace Zelených na Praze 5.