20. 6. 2013

(Komentář Klubu zastupitelů SZ k jednání zastupitelstva MČ Praha 5 dne 20. 6. 2013)

Koalice UNP s podporou ODS a ČSSD na 26. ZMČ 20. 6. 2013 několik bodů tzv. „na stůl“, neboli nikoli podle jednacího řádu 10 dní předem a neobtěžovala se je projednat ani ve výborech, komisích a mezi zastupiteskými Kluby. Následně je navrhla předřadit v programu, což u případu Na Pláni a umožnilo, aby se rozprav účastnili občané a nečekali na „půlhodinku občanských interpelací“.

Předseda Klubu SZ Ondřej Velek zařazení bodů GEOSAN–Na Pláni i bod Žvahov–TCP podpořil.

Upozorňujeme na rozpravu (strana 8 – 14 stenozáznamu) o nutných ale možná neefektivních investicích do zanedbaného školního areálu Pod Žvahovem – Jančíkova radnice po letech drahých soudních sporů konečně prohrála a musí do školního areálu investovat, protože hygienická služba požaduje odstranit závady.
Výstavba Na Pláni – strana 14 – 30 … nastavit odkazy na hlasování kolaice UNP proti SZ
Interpelace Velek – strana 54 … bude samostatně rozvedeno v interpelacích

UNP a ODS opět předvedly drobné politické fauly: předsedající UNP se nehlásil jako každý jiný zastupitel do rozpravy, i když nebyl předkladatel, přesedající neukončil či nekomentoval tzv. technické poznámky ODS použité k jinému účelu, předsedající přerušoval poznámkou již probíhající hlasování a ponechal bez komentáře naprosto nezdvořilé a osobní „přímé oslovování“ např. od UNP Šestáka, ODS Herolda.

Klub SZ bude požadovat systémová zlepšení „jančíkovských jednacích řádů“, které zjevně současným držitelům moci vyhovují.
Klub SZ požádá formou interpelace (na které UNP starosta a předseda KV ODS Herold musí odpovědět), aby předsedající (většinou UNP Zelený) a předseda návrhového výboru (ODS Najmon) četli do dalšího stena pořádně čísla bodů programu a plné názvy bodů. Další požadavek Klubu SZ je, aby úřad, který vynakládá finance na titul ISO 9000, minimálně den před jednáním ZMČ zveřejnil pro veřejnost i novináře seznam navrhovaných bodů (tím odpadne problém s body tzv. na stůl).
Klub SZ požaduje, aby neutrální úředníci odboru servisních služeb (vedoucí bývalý kandidát TOP/UNP Daniel Ottomanský) zajistili pro efektivní hlasování promítání hlasovatelných usnesení, aby tyto návrhy zapsali do záhlaví hlasovací tabulky, aby hlasovací tabulky (i s nepřijatými usneseními se stenozáznamem, videm a zvukem zveřejňovali).
Bohužel i nadále od 2010 za tři roky po pádu „jančíkovy diktatury“ ponechala vítězná TOP (dnes UNP) s podporou předsedy a členů KV tzv. „jančíkův“ jednací řád zastupitelstva téměř neupravený (koalice jen na podnět VV upravila jen vystoupeni veřejnosti na pevnou půlhodinu, aby občané nemuseli čekat s vystoupením až na konec ZMČ.
Starosta UNP Zelený i občanský demokrat, předseda KV ODS Herold, ale ani předsedkyně FV ČSSD Váchová děravý jednací řád zastupitelstva nezlepšili. Nadále jednací řád výkladem UN Šestáka, že „protinávrhem je vše, co nepředložil předkladatel“. Dále jednací rád neupravuje technické detaily interpelací – UNP Zelený vyvolal submisivního úředníka OSS, aby mu interpretoval zákon o Praze… :- ))

Pro veřejnost a voliče bude možná zajímavé osobní hlasování UNP, ČSSD, ODS, VV k bodu GEOSAN – Na Pláni a k zamítnutým vstřícným bodům Klubu SZ a Klubu TOP.

Ing. Ondřej Velek – zastupitel, předseda Klubu SZ, ondrej.velek(zavináč)praha5.cz, 604 334 424,

RNDr. Drahomír Bárta – zpravodaj případu GEOSAN – Na Pláni

Další informace
Steno záznam – link ZDE
Tabulka hlasování – link ZDE
www.pratelemalvazinek.cz
Tisková zpráva starosty a radnice („výmluvy“) –
Usnesení ZMČ P5 – link ..