31. 1. 2017

Pražští Zelení navrhují, aby kvůli rostoucím stížnostem na hluk doprovázený každoroční ohňostroj při oslavách nového roku, byl ohňostroj v Praze realizován v tiché variantě. U tichého ohňostroje se hluk vyskytuje pouze při odpálení. Pražané a turisté si tak mohou užít světelnou show bez obtěžujících ran.

„Rostou stížnosti zejména rodičů malých dětí, starších lidí a hlavně majitelů zvířat na hluk spojený s každoročním ohňostrojem. Hlukem z ohňostroje trpí zejména zvířata, která mají mnohem citlivější sluch než lidé. Každým rokem dojde při oslavách nového roku kvůli stresu a panice ke zranění desítek volně žijících zvířat, zejména ptactva, které nemají možnosti úkrytu. Stresem z hluku trpí i domácí zvířata. Po novém roce hlásí útulky zvířat nárůst zatoulaných psů,“ komentuje důvody navrhovatelka zavedení tichého ohňostroje, místopředsedkyně pražských Zelených a zastupitelka z Prahy 5 Tatiana Konrádová.

„Kvůli obtěžujícímu hluku a dopadech na zdraví a bezpečí zvířat navrhujeme, aby Praha, pokud chce ohňostroj zachovat, přešla k tzv. tichému ohňostroji, který je běžně dostupný i na českém trhu. U tichého ohňostroje chybí hlukové složka, která se do běžného ohňostroje přidává právě za účelem vytvoření hluku. Bez této hlukové složky se menší hluk vyskytuje pouze při odpálení, nikoli při světelných efektech na obloze,“ uvádí Konrádová.

Výbor pro legislativu, veřejnou správu, protikorupční opatření a informatiku ZHMP, který minulý týden projednával vyhlášku k regulaci pyrotechniky, navrhovaný tichý ohňostroj podpořil napříč politickým spektrem a doporučil Radě hl. m. Prahy, aby tichý ohňostroj v budoucnu objednávala,“ doplnil Ondřej Mirovský, předseda výboru a předseda pražských Zelených.

Tisková zpráva Strany zelených Praha, 31. 1. 2017

 

Kontakt pro média:

Tatiana Konrádová, místopředsedkyně pražských zelených

Tel.: 721 251 872

Mail: tatiana.konradova@zeleni.cz