9. 11. 2015
Pravidelný týdenní report pokračuje tentokrát tím, co dělá radní, pokud nezasedá rada. Minulý týden bylo totiž jednání Rady městské části zrušeno, protože týden předtím byly podzimní prázdniny. Přesto se na úřadu neflákáme a nabízím průřez mé práce z minulého týdne.
Pokud se v české politice vyznáte, tak klidně tento odstavec přeskočte. Pokud českou politiku nesledujete, tak si dovolím vysvětlit, co myslím Radou městské části. Z českého zákona vyplývá, že rada je politickým orgánem voleným nepřímo. To znamená, že voliči nejprve přímo zvolí své zástupce do zastupitelstva (v případě Prahy 5 je to 45 členů a členek) a tito zástupci následně ze svého středu zvolí radu, jejíž součástí je i starosta a jeho místostarostové. Po posledních volbách 2014 jsem tedy nejprve získal mandát zastupitele přímo od voličů a posléze mě takto zvolení zástupci zvolili do pozice radního, kde mám na starosti především kulturu a dopravu. Jednání rady se konají skoro každý týden a ze zákona jsou bohužel neveřejná, nicméně zápis z usnesení se pak pravidelně zveřejňuje na webu městské části (zpravidla do tří dní).
V pondělí jsem jako zástupce městské části odpovědný za kulturu zahajoval hned dvě výstavy, které pořádáme v prostorách městské části. Nejprve se jednalo malíře Ilka v malé výstavní síni Úřadu městské části Praha 5. Malá výstavní síň je skutečně malá, takže měli všichni návštěvníci vernisáže, co dělat, aby se do ní vešli. Pokud jste o této výstavní síni ještě neslyšeli, tak vězte, že se nachází se přízemí vedle vstupu do radnice ve Štefánikově ulici. Ilko je původem z Běloruska a přezdívá se mu malíř světla, a skutečně jeho obrazy působí jako pohlazení po duši. Druhá pondělní vernisáž byla již trochu temnější, resp. vážnější. V Galerii Portheimka jsme spolu s Jakubem Železným (ano, ten moderátor Událostí) zahájili výstavu z fotografického díla Oldřicha Škáchy, fotografa disentu. Kromě fotografií známých osobností, zde najdete i rarity ze 60. a 70. let, kdy byl portrétní fotograf donucen fotit tzv. budovatelské snímky ze staveb socialismu.
Na úterní schůzku s technickým ředitelem dopravního podniku jsem dorazil stále ještě v dobré náladě. Tématem hovorů tak byla tramvajová trať do Slivence a do Dvorců přes nový železniční most, dále jsme řešili odstraňování bariér a studii na okolí stanice metra Smíchovské nádraží. V oblasti Barrandova jsme se shodli na nutnosti vzájemné koordinace, aby prodloužení tramvajové tratě do Slivence předběhlo realizaci dostavby obytných domů a nová tramvajová trať byla hlavní osou celého sídliště. Podobně jako na Smíchovském nádraží i zde naše městská části připravuje územní studii, která má vzniknout na základě participace s architekty, občany, samosprávou, majiteli pozemků a investory stavby.
Středeční kulturní komisi nově vede naše zelená zastupitelka Marie Sternová, se kterou nyní vytvořím tandem, jenž bude ovlivňovat kulturní dění na území naší městské části. Na programu komise bylo vyhodnocení žádostí v programu spolupořadatelství, který slouží k podpoře dlouhodobých kulturních akcí na Praze 5. Na rozdíl od klasických grantů (resp. dotací) je program spolupořadatelství otevřený pro podávání žádosti po celý rok, čímž podporujeme pořadatele společenských akcí, kteří nestíhají sledovat termíny vyhlášení grantů a městská část tak může operativně podpořit zajímavý projekt. Členové a členky komise se mohly také seznámit s činností Kulturního domu Poštovka, který bude mít od ledna společné vedení s Galerií Portheimka. Poštovka stále funguje jako skutečné komunitní centrum pro Motol a okolí, které slouží všem generacím – v objektu nachází azyl rodinné centrum, dětské kurzy, hudební zkušebny až po kluby seniorů. Věřím, že stejně tak bohatou nabídku využití naleznou lidé v budoucnu i v Portheimce.
Ve středu jsem stihl ještě jedno setkání s občany na prezentaci projektu Bezpečné cesty do škol v základní škole v Nepomucké ulici.
Ve vztahu ke čtvrtku si dovolím být trochu osobní. Již několik let vede moje maminka místní sdružení Svazu postižených civilizačními chorobami, které se na Praze 5 specializuje na volnočasové akce pro seniory. Svaz pravidelně koná setkání svých členů a členek, kam občas chodím pomáhat s organizací. Na tyto setkání jsem vždy rád chodil jako dobrovolník, když jsem ještě nebyl v zastupitelstvu, nicméně ani nyní tuto činnost nechci přerušit a budu rád pomáhat našemu klubu seniorů.
Když člověk o něčem rozhoduje, tak musí vědět o čem a není možné řešit problémy od stolu. Proto jsme se rozhodli, že v pátek vyrazím s naším cyklokoordinátorem a vedoucím odboru dopravy na projížďku po naší městské části a na vybraná problémová místa se podívám přímo osobně. Cyklokoordinátor je nová funkce, která dřív na úřadu nebyla a nebývá ani tak běžná. Programem Strany zelených je, však podpora ekologicky citlivé dopravy, ke které patří i cyklistika. Navštívili jsme několik desítek, které nutné řešit a které jsou pro cyklisty potenciálně nebezpečné či kritické.
Pátkem pracovní týden politika nekončí, proto jsem ještě v sobotu odpoledne vyrazil na setkání s občany, kterou pořádáme v rámci přípravy revitalizace dělnické kolonie Buďánka.
A příští týden zase politika…