6. 3. 2017

Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) končí ve své funkci, potvrdila to dnes jeho vlastní strana. Strana zelených toho odvolání vítá a podporuje. Coby největší opoziční strana od rozpadu koalice v dubnu 2016 jsme na problémy spojené se starostou Klímou upozorňovali dlouhodobě.

Starosta Klíma je zodpovědný za personální rozvrat Úřadu MČ Prahy 5. Od jeho zvolení bylo odejito zhruba 20 % zaměstnanců, včetně dlouholetých a své agendy znalých úředníků a úřednic. Ti byli nahrazeni lidmi blízkými právě TOP 09. Samotní zaměstnanci často hovořili o atmosféře strachu a nejistoty.

Radek Klíma je zodpovědný také za nevyrovnaný rozpočet Prahy 5, jehož schodek je nejvyšší za posledních 10 let. V rozpočtu se počítá s milionovými částkami zejména na propagační akce starosty a radních, celá čtvrtina rozpočtu pak směřuje na různé externí služby (poradenské a právní služby nebo studie).

Klíma předkládal Radě MČ kontroverzní smlouvy a zakázky, které vyhrávaly firmy vznikající pár měsíců před získáním pro ně výhodných zakázek. Příkladem je nevýhodná smlouva na ruské kolo na smíchovské náplavce nebo zakázka za bezmála 50 milionů korun na bezpečnostní služby.

Starosta Klíma přicházel s rozporuplnými návrhy i v oblasti územního rozvoje. Jeho kroky nesledovaly veřejný zájem a ve značné míře preferovaly zájmy soukromých investorů – např. výstavba na Barrandově, koncepce rozvoje smíchovského nábřeží a náplavky a širšího okolí, pasivita stran rozvoje Smíchovského nádraží, podpora výstavby u parku Klamovka, prosazování nevhodné a drahé varianty rekonstrukce Dětského ostrova aj. Vedle toho je nutno zmínit i špatnou komunikaci a pasivita ve vztahu se Stavebním úřadem v rámci konkrétních projektů.

 

Za zastupitelský klub SZ

Tatiana Konrádová, předsedkyně klubu

tatiana.konradova@zeleni.cz

721 251 872